JINOYAT PROTSESSI ISHTIROKCHILARI XAVFSIZLIGINI TA`MINLASH CHOG`IDA OLINGAN DALILLAR MAQBULLIGI
jinoyat protsessi; protsess ishtirokchilarining xavfsizligi ,jabrlanuvchi; guvoh; dalillarning maqbulligi; isbotlash jarayoni;himoya choralari;qiyosiy –huquqiy tahlil;xalqaro va milliy qonunchilik.Abstract
Ushbu maqolada O`zbekiston Respublikasi jinoyat-protsessual qonunchiligida jinoyat protsess ishtirokchilarining- xususan,jabrlanuvchilar,guvohlar va boshqa protsess ishtirokchilarining xavfsizligini ta`minlashga qaratilgan choralarning dalillarning maqbulligiga ta`siri masalasi kompleks tarzda tahlil qilinadi.Tadqiqot davomida mazkur institutning xalqaro va milliy qonunchilik normalari qiyosiy –huquqiy usulda o`rganiladi.Jumladan , Rossiya Federatsiyasi ,Moldova Respublikasi ,Fransiya va Polsha davlatlarining qonunchiligi hamda sud amaliyoti misolida mazkur choralarmi qo`llashning nazariy va amaliy jihatlari tahlil etilib,ularning jinoyat jinoyat protsessida isbotlash jarayoniga ta`siri yoritib beriladi.