ШЕРИКЛИК ШАРТНОМАСИ АДВОКАТЛИК ФИРМАСИ ФАОЛИЯТИНИНГ ПОЙДЕВОРИ СИФАТИДА
DOI:
Мамлакатимизда суд-ҳуқуқ соҳасидаги амалга оширилаётган ислоҳотлар жараёнида адвокатура институтини ҳамда малакали юридик ёрдам кўрсатиш тизимини ривожлантириш алоҳида ўрин тутади. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 11 сентбрадаги ПФ-158-сонли фармони билан тасдиқланган “Ўзбекистон – 2030” стратегиясининг 88-бандида қонун устуворлигини таъминлаш ва суд-ҳуқуқ тизимидаги ислоҳотлар йўналишидаги мақсадлардан бири сифатида адвокатура институтининг салоҳиятини тубдан ошириш, шунингдек, малакали ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш тизимини ривожлантириш белгиланган. Ушбу мақсадга эришишда адвокатлик тузилмаларининг ташкилий асосларини такомиллаштириш муҳим ўрин тутади. 2026 йил 1 феврал ҳолатига республикамизда 4024 та адвокатлик бюроси, 564 та адвокатлик фирмаси ва 80 та адвокатлар ҳайъатлари фаолият кўрсатмоқда.